Z dobrego upieczesz najlepsze!

Mazurek: skąd wziął się na świątecznym stole?

 

 

 

 

 

Mazurek to jedno z najważniejszych ciast w polskiej kuchni wielkanocnej - obok bab i serników - i co ciekawe, nie mające polskich korzeni. Prawdopodobnie mazurki dotarły do nas ze Wschodu, a dokładnie z Turcji. Za taką interpretacją przemawiają chociażby bogate zdobienia tego ciasta wykonywane najczęściej z kolorowego lukru i bakalii, które mają nawiązywać do zdobionych, tureckich dywanów.

Niektórzy jednak uważają, że ciasto to pochodzi z Mazowsza, a jego nazwa nawiązuje do słowa Mazur, czyli dawnego mieszkańca tego regionu (określenie to funkcjonowało do końca XIX wieku). Bardziej jednak wiarygodna wydaje się teza, że Mazurom ciasto zawdzięcza jedynie swoją polską nazwę, która na zawsze przylgnęła do tureckiego specjału. Dlaczego? Ponieważ jego wypiekiem, jako pierwsze, zajęły się kobiety mieszkające na Mazowszu.

Sposobów na przyrządzenie Wielkanocnego Mazurka istnieje tyle, ile jest gospodyń. Większość ciast ma jednak pewne cechy wspólne. Zazwyczaj ten świąteczny przysmak przygotowuje się z kruchego ciasta. Znana jest też wersja z ciasta biszkoptowego lub ucieranego, które przekłada się dużą ilością bakalii, np. migdałów lub orzechów. Wszystko po to, by – jak mówi tradycja – „goście byli zadowoleni i odpowiednio ugoszczeni”. Następnie całość bogato się lukruje i misternie zdobi. Co ciekawe, tradycyjny mazurek nie powinien mieć więcej niż 4 cm wysokości.

A tych, którzy chcą wiedzieć, dlaczego mazurki zaczęto wypiekać właśnie na Święta Wielkanocne, informujemy, że zgodnie z tradycją, to słodkie ciasto miało być nagrodą po trwającym 40 dni Wielkim Poście.

Do produkcji mazurków polecamy nasze sprawdzone produkty:

KOMPLET Ciastka Kruche 50, KOMPLET Pomarańczowe Soft, KOMPLET Cytrynowe Soft, KOMPLET Karmelowe Soft, KOMPLET Migdałowe Soft, czy KOMPLET CzekoBella Soft.

Udanych Świąt!

mapa strony Projekt i wykonanie Omnibrand we współpracy z ROXX Media

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Zamknij komunikat.