Z dobrego upieczesz najlepsze!

Cukierek albo psikus

 

Moda na Halloween przywędrowała do Polski z USA w latach 90., ale wbrew powszechnej opinii, to nie Amerykanie wymyślili to święto.

 

Aż do XX wieku Halloween na dużą skalę obchodzono jedynie w Irlandii. Z czasem zwyczaj przebierania opanował też Anglię. Dopiero w latach 30. XX wieku dotarł do USA i trzeba przyznać, że Amerykanie bardzo urozmaicili święto duchów.

Święto Halloween zawdzięczmy starożytnym Celtom, zamieszkującym tereny dzisiejszej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii oraz północnej Francji. Od 450 r. p.n.e. do początku n.e. kultura Celtów całkowicie zdominowała Europę, również w zakresie tradycji i wierzeń.

Według irlandzkich ludowych opowieści roślinność umierała 31 października, co zwiastowało gorszy okres w roku. Z czasem tą mistyczną noc zaczęto utożsamiać ze śmiercią. Celtowie wierzyli, że tego dnia zaciera się granica między światem żywych i zmarłych, a dusze zmarłych odwiedzają ziemię. Aby odstraszyć niechcianych gości organizowano rozmaite ceremonie: hałasowano, palono ogniska oraz przywdziewano straszne maski i stroje, które miały służyć zmyleniu i przypodobaniu się duchom oraz zapobieżeniu wyrządzania ludziom krzywdy. W ten oto sposób mroczne przebrania stały się wizytówką Halloween.

Kościół Katolicki ustanowił Dzień Wszystkich Świętych w 609 roku. Do 834 roku cześć zmarłym oddawano 13 maja. Od 835 roku katolicy oficjalnie obchodzą święto zmarłych 1 listopada.

W średniowieczu pierwszy dzień listopada określano jako „Hallows' Eve”, co z czasem przerodziło się w Halloween – w wolnym tłumaczeniu wigilię Wszystkich Świętych.

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

Dziś najbardziej znanymi symbolami tego mrocznego święta są: lampion oraz dynia symbolizująca złowrogą twarz upiora.

Produkty powiązane z tym artykułem

mapa strony Projekt i wykonanie Omnibrand we współpracy z ROXX Media

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Zamknij komunikat.