Z dobrego upieczesz najlepsze!

Expo Sweet za nami

Słodkie bataty, czekoladowe pyszności i kokosowy zawrót głowy! 

Tak w wielkim skrócie można podsumować Expo Sweet 2018 w wydaniu KOMPLET Polska. Gdy dodamy do tego dziesiątki zadowolonych gości oraz zespół, który z zaangażowaniem prezentował liczne możliwości wykorzystania nowych produktów z uwzględnieniem najnowszych branżowych trendów, otrzymamy pełen targowy obraz.

Tegoroczne targi Expo Sweet upłynęły przede wszystkim pod znakiem nowości, przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez dział R&D. Wśród propozycji cukierniczych można było podziwiać i – co ważne – skosztować gotowych ciast wykonanych na bazie nowych produktów dedykowanych miłośnikom ciast czekoladowych: KOMPLET CzekoBella Soft oraz KOMPLET Rumba Soft. Z kolei sympatykom wilgotnych ciast z wyraźną kokosową nutą zaproponowano mieszankę KOMPLET Kokosówka, która może przyczynić się do „kokosowego zawrotu głowy”. 

Mieszanka KOMPLET CzekoBella Soft z 20% zawartością czekolady, przeznaczona jest do produkcji ciast biszkoptowo-tłuszczowych: rolad, tortów, oraz ciastek kruchych, ciastek typu cookies czy muffiny. Doskonale łączy się zarówno z kremami, jak i z owocami, a gotowe wyroby mają intensywny aromat czekolady mleczno – orzechowej „Gianduja”.

Druga „czekoladowa” propozycja to KOMPLET Rumba Soft 100% mieszanka do produkcji kakaowych, ciemnych ciast o smaku czekoladowym i mocno czekoladowej barwie. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych ciast biszkoptowo-tłuszczowych, idealnie sprawdzająca się przy produkcji blatów deserowych, babek oraz ciast przekładanych.

Trzecia nowość firmy mieszanka Kokosówka zawiera 30% wiórków kokosowych i przeznaczona jest do produkcji wilgotnych ciast kokosowych. Sprawdzi się zarówno jako ciasto „samodzielne”, jak i ciasto deserowe, a także warstwa do serników czy blatów kruchych.

Oferta piekarnicza KOMPLET Polska powiększyła się o nowy chleb, wykonanie którego umożliwia KOMPLET Batata 35 – mieszanka do wyrobu pieczywa pszennego z dodatkiem słodkich ziemniaków. Ogromną zaletą mieszanki KOMPLET Batata 35 jest różnorodność zastosowań: chleby, bułki, pity, pierścienie, ringi, podpłomyki oraz wiele wariantów smakowych możliwych do uzyskania dzięki takim dodatkom, jak: ostre papryczki, kalarepa, marchew czy kukurydza.

W targowej ofercie nie mogło także zbraknąć akcentów wiosennych, które jednoznacznie wskazywały, że wielkimi kropkami zbliża się Wielkanoc. Babki sowicie skąpane w kolorowym lukrze czy muffiny w odświętnych papilotkach, to stały repertuar lutowo-marcowej oferty wystawienniczej.

Na uwagę zasługują także Ciastka Słoneczny Przysmak (wykonane na bazie mieszanki KOMPLET Faworki), które osobiście „zaplatał” na targach technolog Pan Mirosław Grzeluszka.

Dziękujemy, że zechcieli Państwo towarzyszyć nam w czasie targowych dni. Mamy nadzieję, że nasza nowa oferta produktowa będzie źródłem licznych inspiracji, które pomogą w kreowaniu Waszego sukcesu!

mapa strony Projekt i wykonanie Omnibrand we współpracy z ROXX Media